سرزمین رویایی گورد

صفحه اصلی

محرم سال 1390 روستای گورد

باز این چه شورش است که در خلق عالم است********باز این چه عزا و چه نوحه و چه ماتم است

سرانجام محرم سال 90 هم فرا رسید و مراسم عزاداری ویژه آقا امام حسین (ع) و آن یاران وفادارش مثل هر سال برپا شد. ما هم مثل همه عزاداران سعی کردیم مراسمی در حد وسعت خودمان برگزار کنیم.

مراسم دهه اول محرم از همان شبهای اول در روستای گورد شروع می شود و همه اهالی در این شبها به مسجد میروند و در آنجا به سوگ عزای سیّد و سالار شهیدان و یاران وفادارش می نشینند.با رسیدن به روزهای تاسوعا و عاشورا، آن دسته از افرادی که به شهر رفته اند و بنا به دلایلی در روستا سکونت ندارند به روستا می آیند و مجلس عزاداری در روستا شور و حال بیشتری به خود می گیرد.

فعلا مراسم ویژه ایی در روز تاسو عا برگزار نمی شود ولی در سالهای بعد با مساعد شدن هوا می توان در این روز دسته عزاداری به امامزاده سلیمان برد.

در روز عاشورا الم را به بیرون از مسجد می آوریم و بصورت عمود بر زمین،جلوی مسجد قرار می دهیم و سپس تقریبا از ساعت 10 صبح مراسم سینه زنی در جلوی مسجد شروع می شود و بعد از خواندن چند مرثیه توسط مدا هان،طبق رسم مرثیه مخصوص دور الم خوانده می شود که به آن جوش میگویند. بعد از آن همه با خواندن نوحه به سمت قبرستان میروند و مراسم ویژه ایی در آنجا برگزار می شود و بعد از آن به مسجد قدیمی روستا که در واقعه زلزله 69 رودبار تخریب شد می رویم و در آنجا هم چند مرثیه و روضه خوانده می شود و سپس به مسجد محل برمی گردیم.

در شبهای آخر دعای توسل و زیارت عاشورا نیز خوانده می شود.

سرانجام در شب شام غریبان این مراسم با لخت کردن الم در روستا به پایان می رسد.

***********************************************************************************

در حال حاظر در مسجد وسایلی نیاز می باشد که قرار است با استفاده از کمک هایی که اهالی روستا کمک کرده اند و یا قرار است کمک کنند، این وسایل و تجهیزات خریداری شود

در اینجا سعی کردیم عکسهایی از اجرای این مراسم در روستا نمایش دهیم.

حتما مار را با نظر دادن در بخش ارتباط با ما یاری دهید. التماس دعا داریم

 

دانلود چند کلیپ از این مراسم

نوحه لخت کردن الم

روضه شام غریبان

حسین ثار الله

شهدا را همیشه یاد کنید حتی با یک صلوات